Menu Zamknij

Trendy i wymagania unijne

Od kilku lat obserwujemy nasilenie się działań proekologicznych praktycznie we wszystkich dziedzinach naszego życia. Anomalia pogodowe powodowane efektem cieplarnianym dotykają już większość mieszkańców naszego globu aktywizując społeczeństwa do podjęcia działań chroniących nasze środowisko. Ta tendencja dotyczy również kosmetyków hotelowych oraz akcesoriów galanteryjnych, używanych w hotelach.

Jednym z głównych problemów ekologicznych dostrzeganym w hotelarstwie jest nadmierne stosowanie plastiku.

Co zatem zrobić, by ograniczyć to zjawisko?

Rozwiązaniem jakie możemy tu zastosować i być w zgodzie z trendem proekologicznym jest zastosowanie opakowań z tworzyw BIODEGRADOWALNYCH. Oparte są one na mieszankach polimerów sztucznych i polimerów pochodzenia naturalnego, roślinnego. Polimery wytwarzane z cukrów, skrobi, części roślinnych takich jak słoma, otręby – łatwo ulegają biodegradacji pod wpływem środowiska.

Zatem zaczyna się stosować opakowania, których skład stanowi surowiec roślinny biodegradowalny w ilości około 30%-40% a pozostałą część np. polietylen niskociśnieniowy, który jest materiałem umożliwiającym poddanie się w 100% pełnemu recyklingowi.

Z tworzyw tych wykonuje się również elementy galanterii hotelowej m.in. czepki kąpielowe, szczoteczki do mycia zębów, maszynki do golenia, grzebienie i czyściki do obuwia. Opakowane w kartoniki z papieru uzyskanego z recyklingu stanowią dobre rozwiązanie pro środowiskowe.

A co z samymi kosmetykami?

Tu zdecydowanie trend idzie w kierunku zastąpienia surowców syntetycznych produktami naturalnymi lub pochodzenia naturalnego (klasyfikuje je norma ISO 16128). Już dziś są dostępne bazy pieniące pochodzące z roślin (glukozydy z trzciny cukrowej, buraka cukrowego) - zastępujące detergenty pochodzące z ropy naftowej (SLES , SLS). Również syntetyczne zapachy są wypierane przez aromatyczne olejki z roślin (olejki z pestki cytryny, pomarańczy, olejki lawendowe itp.). Jako dodatki odżywcze prym wiodą tłuszcze roślinne: masło shea, masło migdałowe, olej z rokietnika, olej z lnu.

Stosując te rozwiązania nie tylko działamy w zgodzie z panującym trendem proekologicznym,
ale przede wszystkim czynnie uczestniczymy w walce o nasze środowisko.